پژوهشکده آنتی بادی مونوکلونال

معرفی پژوهشکده آنتی بادی مونوکلونال

پژوهشكدة آنتی‌بادی منوكلونال وابسته به پژوهشگاه فن آوري‌هاي نوين علوم زیستی جهاددانشگاهی _‌ ابن‌سینا، با هدف ارائة خدمات تولیدی و پژوهشي در زمینه آنتی‌بادی‌های منوكلونال درسال ۱۳۷۹ تأسیس شد  .

این پژوهشكده به منظور ایجاد پایگاهی جهت تمركز و هماهنگی فعالیتهای پژوهشی و تولیدی در زمینة تولید سلول‌های انسانی و حیوانی مولد آنتی‌بادی‌های منوكلونال، گامي بلند را به سوی توسعه علمی و صنعتی كشور برداشته است. تولید آزمایشگاهی و نیمه صنعتی آنتی‌بادی‌های منوكلونال مورد نیاز مراكز پژوهشي و یا شركت ‌های تولیدي و همچنين تخلیص و مطالعة ويژگي‌ آنتی‌بادی‌ها به منظور استفاده در تولید كیت‌های آزمایشگاهی و فرآورده‌های بیولوژیك تشخیصی و درمانی نقشي بسیار مؤثر و مفید در پیشبرد طرح‌های ملی پژوهشي در كشور خواهد داشت  .

در این پژوهشكده تا اكنون چندین آنتی‌بادی از جمله آنتی‌بادی‌های ضدآنتی‌ژن‌های سطح اسپرم، ضدفریتین، PSA  ، BSA  ،Inhibin و پپتیدهای گوناگون مربوط به شاخص‌هاي سلول‌های سرطانی و نيز بيش از ۴۲ فراورده آنتي‌بادي پلي‌كلونال و كونژوگه آنزيمي و فلورسانس آنها تولید شده‌اند. در این پژوهشكده امكان تولید و تخلیص انواع آنتی‌بادی‌های منوكلونال و پلی‌كلونال و نیز تعیین ويژگي‌هاي این آنتی‌بادی‌ها وجود دارد. از دیگر وظایف این پژوهشكده، آموزش محققان ایرانی و انتقال تكنولوژی به مراكز پژوهشی داخل كشور، برگزاری دوره‌های آموزشی و كارگاه های تحقیقاتی كوتاه‌مدت و انجام طرح‌های تحقیقاتی و پایان‌نامه‌های دانشجویی است .

این پژوهشكده همچنین عضو شبكه بیوتكنولوژی پزشكی كشور بوده و در این راستا و با همكاری اين شبكه، افزون بر انجام طرح‌های متعدد تحقیقاتی و تولیدی‌، با برگزاری كارگاه‌های تئوری ـ عملی تولید آنتی‌بادی، منوكلونال به علاقه‌مندان به فراگیری تولید این آنتی‌بادیها آموزش داده ‌است.

به علاوه آنتی بادی های منوکلونال و پلی کلونال ذکر شده و نیز پروتئین های نوترکیب، که همانند آنتی بادی های کایمریک و انسانی شده در جهت تولید فراورده های دارویی ، مورد استفاده قرار می گیرند به کاهش هزینه های درمانی و نیز جلوگیری از واردات داروهای گران قیمت در کشور کمک کرده و امکان تحقیقات بر روی محصولات با تکنولوژی بالا را فراهم نماید که این موضوع می تواند علاوه بر افزایش توان اقتصادی کشور در اشتغال زایی خصوصا برای فارغ التحصیلان بیولوژی بسیار موثر باشد.

در تاریخ 26/6/87 مجوز پژوهشکدة آنتي بادي منوكلونال، شامل گروه پژوهشي زیر، از سوی شورای نظارت و گسترش تشکیلات پژوهشی جهاددانشگاهی اخذ شد:

 

 

آنتی بادی های تولید شده و مشتقات آنها

abproducts

 

  1. گروه پژوهشی هیبریدوما
  2. گروه پژوهشی ایمونوشیمی
  3. گروه پژوهشی مهندسی آنتی بادی ـ آنتی ژن

سرپرست پژوهشکده: دکتر محمدرضا صادقی

 مدیر داخلی: علی احمد بیات

000


پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی - ابن سینا با هدف دستیابی به دانش فنی در زمینه فناوری‌های نوین زیستی از طریق انجام طرح‌های مطالعاتی و پژوهشی آزمایشگاهی و بالینی، از سال ۱۳۷۷ فعالیت خود را آغاز کرد.

آخرین مطالب بلاگ

دستاوردهای آموزشی

دستاوردهای آموزشی

دستاوردهای آموزشی اخذ موافقت بوردهای تخصصی و هیأت...

دستاوردهای درمانی

دستاوردهای درمانی

دستاوردهای درمانی راه اندازی نخستین کلینیک فوق تخ...

دستاوردهای پژوهشی

دستاوردهای پژوهشی

دستاوردهای پژوهشی ارایه 822 مقاله داخلی و خارجی ا...

تولیدات

تولیدات

دستاوردهای تولیدی تولید موفقیت آمیز انواع آنتی با...

سایر

سایر

سایر دستاوردها 1-احداث پروژه عمرانی مجتمع تحقیقات...

عضویت ها

عضویت ها

عضویت پژوهشگاه در شبکه های تحقیقاتی کشور شبکه سرط...

گالری تصاویر

آمار سایت

ما 318 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم