آزمایشگاه هیبریدوما و کشت سلولی

لیست خدمات و دستگاه ها

آزمایشگاه کشت سلول

درباره خدمت:


به عملیاتی که در آن سلول ها در شرایط خاص و کنترل شده در محیط آزمایشگاه با بهره مندی از شرایط بهینه کشت داده، شوند کشت سلول گفته می‌شود. جهت کشت سلول ها، محیط کشتهای مختلفی استفاده می شود که شاخص ترین آن ها عبارتند از: RPMI-1640، DMEM،MEM که هر کدام از این محیط ها حاوی مواد مغذی از جمله ویتامین ها، مواد معدنی، قندها، آمینو اسیدها، هورمون ها و... می باشند. انتخاب محیط کشت بستگی به نوع cell line دارد. اطلاعات مورد نیاز جهت سلول هایی که برای اولین بار کشت می شوند بهتر است از بانک های سلولی اخذ شود و خصوصیات سلول به دقت مورد بررسی قرار گیرد زیرا سلول ها در اثر پاساژ های متوالی و غیر علمی دستخوش تغییراتی در مورفولوژی، میزان رشد سلول، میزان بیان پروتئین شده و دچار پیری سلولی (Senescent) می شود که این خود باعث گرایش سلول به سمت مرگ سلولی می شود.
بطور کلی در فرایند کشت سلول دو نوع مرگ سلولی وجود دارد.
  1. مرگ در اثر نکروز که به دنبال فرایندهای پاتولوژیک و صدمه دیدن غشای سلول رخ می دهد.
  2. مرگ در اثر آپوپتوز که نوعی خودکشی برنامه ریزی سلولی می باشد که از طریق تعدادی از مسیرهای سیگنالینگ روی می دهد.

سلول ها از نظر چسبندگی به کف فلاسک (substrate) به دو دسته سوسپانسیون و چسبنده و تقسیم می شوند.
  • سلول هایی که به صورت سوسپانسیون رشد می نمایند با پیپتاژ آهسته up and down از هم جدا می شوند.
  • سلول هایی که بصورت چسبنده رشد می کنند جهت جدا سازی و تک سلولی نمودن آن ها از Tripsin-EDTA استفاده می شود. در فرایند کشت سلولی همواره بروز آلودگی ها مشکلاتی را برای محققین پیش می آورد، از جمله این آلودگی ها می توان به آلودگی باکتریایی، قارچ، مخمر، مایکوپلاسما، ویروس و انگل اشاره نمود، استفاده از تجهیزات مدرن و استاندارد مثل هود لامیتار، انکوباتور CO2، سیستم های فیلتراسیون محیط های کشت سلولی و... و بهره مندی از آزمایشگاه های کشت سلول استاندارد مجهز به سیستم هواساز، لامپ UV و...، تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی های مذکور دارد.

آزمایشگاه کشت سلولی پژوهشگاه ابن سینا با بهره مندی از اعضای هیات علمی و کارشناسان توانمند و مجرب و دارا بودن بانک سلولی مناسب، همواره آماده ارائه خدمت به محققین و دانشجویان محترم می باشد.

مشخصات مدیر و کارشناسان آزمایشگاه:


شماره تماس  : 02122432020 - داخلی    210 
آزمایشگاه کشت سلولی در طبقه اول پژوهشگاه ابن سینا واقع در دانشگاه شهید بهشتی قرار دارد.
تقویم کاری شنبه تا چهارشنبه ساعت 16-8
آزمایشگاه تولید آنتی بادی منوکلونال

درباره خدمت:

آنتی بادی های منوکلونال، آنتی بادی های تک دودمانه ای هستند، که از ادغام سلولی، لنفوسیت B و سلول میلومایی موش Balb/c تولید می گردند. با توجه به اینکه این آنتی بادی ها فقط یک اپی توپ را شناسایی می نمایند. لذا این آنتی بادی ها ابزارهای ارزشمندی هستند، که به فراوانی جهت امور تحقیقاتی، تشخیصی و درمانی مورد استفاده قرار می گردند. بطور خلاصه جهت تولید آنتی بادی منوکلونال، به موش های Balb/c چندین نوبت آنتی ژن تزریق می شود. پس از اطمينان از ايمن شدن موش مورد نظر،‌ موش را كشته و طحال را از بدن موش خارج و سلول های آن استحصال می گردد. سپس سلول های طحال با سلول سرطانی موش Balb/c موسوم به SP2/0 مخلوط گشته و فیوژن سلولی با استفاده از پلي‌اتيلن گليكول (PEG) صورت می گیرد. سلول های حاصل از فیوژن در مجاورت محیط انتخابی HAT کشت داده می شوند، در اين حالت آمينوپترين موجود در HAT باعث مرگ سلولهاي SP2/0 مي‌شود این در حالی است که سلولهاي طحال كه فيوژ نشده ‌اند نيز قدرت تكثير نداشته و پس از چند روز مي‌ميرند. فقط سلول‌هاي هيبريدوم كه حاصل فيوژن بین سلول‌هاي SP2/0 و سلول طحال مي باشند قدرت رشد در محيط HAT را دارند. پس از چندین نوبت تعویض محیط سلول ها (Feeding)، با به حد نصاب رسیدن رشد هیبریدها، سوپرناتانت هیبریدها با استفاده از آزمون الایزای غیر مستقیم تست شده و چاهک های حاوی هیبرید مولد آنتی بادی منوکلونال مشخص می شوند.
جهت بدست آوردن هیبرید پایدار، چاهک ها ی مثبت در آزمون الایزا با استفاده از رقت سلولي (Limiting Dilution) کلون می شوند به نحوی که درون هر چاهک فقط و فقط یک سلول قرار گیرد. عملیات کلونینگ 4 نوبت صورت می پذیرد و پس از هر بار کلونینگ، تمامی چاهک های حاوی تک سلولی الزاما باید در آزمون الایزا مثبت شوند. با توجه به اینکه تک کلون سلولی اولیه مثبت بوده و سایر تک کلون های منتج از آن نیز مثبت بوده اند و آنتی بادی اختصاصی تولید نموده اند، لذا آن را آنتی بادی منوکلونال می نامند. جهت تخلیص آنتی بادی منوکلونال می توان هم از سوپرناتانت هیبریدوما و هم از مایع آسیت استفاده نمود. تولید سوپرناتانت غلیظ از طریق کشت هیبریدوما در فلاسک های بزرگ و یا بیوراکتور و تولید آسیت نیز از طریق تزریق کلون هیبریدوما به حفره صفاقی موش Balb/c امکان پذیر می باشد.
آزمایشگاه تولید هیبریدوما با در نظر گرفتن شرایط کشور، با بهره مندی از اعضای هیات علمی و کارشناسان مجرب همواره آماده خدمت به مراکز تحقیقاتی، محققین و دانشجویان محترم در سراسر کشور می باشد.

مشخصات مدیر و کارشناسان آزمایشگاه:


شماره تماس  : 02122432020 - داخلی    210 
آزمایشگاه مرکزی تولید هیبریدوما در طبقه اول پژوهشگاه ابن سینا واقع در دانشگاه شهید بهشتی قرار دارد.
تقویم کاری شنبه تا چهارشنبه ساعت 16-8
 

راهنمای استفاده از دستگاه ها


پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی - ابن سینا با هدف دستیابی به دانش فنی در زمینه فناوری‌های نوین زیستی از طریق انجام طرح‌های مطالعاتی و پژوهشی آزمایشگاهی و بالینی، از سال ۱۳۷۷ فعالیت خود را آغاز کرد.

آخرین مطالب بلاگ

دستاوردهای آموزشی

دستاوردهای آموزشی

دستاوردهای آموزشی اخذ موافقت بوردهای تخصصی و هیأت...

دستاوردهای درمانی

دستاوردهای درمانی

دستاوردهای درمانی راه اندازی نخستین کلینیک فوق تخ...

دستاوردهای پژوهشی

دستاوردهای پژوهشی

دستاوردهای پژوهشی ارایه 822 مقاله داخلی و خارجی ا...

تولیدات

تولیدات

دستاوردهای تولیدی تولید موفقیت آمیز انواع آنتی با...

سایر

سایر

سایر دستاوردها 1-احداث پروژه عمرانی مجتمع تحقیقات...

عضویت ها

عضویت ها

عضویت پژوهشگاه در شبکه های تحقیقاتی کشور شبکه سرط...

گالری تصاویر

آمار سایت

ما 989 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نماد الکترونیکی

برچسب ها


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in C:\HOSTS\AVESINA.AC.IR\modules\mod_k2_tools\mod_k2_tools.php on line 86

جستجو