دستاورد ارزشمند پژوهشگاه ابن سینا در اصلاح نژادی گاومیش و آثار اقتصادی آن

دستاورد ارزشمند پژوهشگاه ابن سینا در اصلاح نژادی گاومیش و آثار اقتصادی آن

در نشست خبری که به مناسبت چهل‌ودومین سالروز تأسیس جهاد دانشگاهی برگزار شد، دستاورد ارزشمند این پژوهشگاه در اصلاح نژادی گاومیش و آثار اقتصادی آن معرفی شد.
مدیر گروه پژوهشی جنین‌شناسی و آندرولوژی پژوهشگاه ابن‌سینا گفت : جمعیت گاومیش‌های ایران که یکی از گونه‌های مهم دام‌های بومی ایران است، در دهه‌های اخیر از یک میلیون و پانصد رأس به پانصد هزار رأس کاهش یافته، در حالی که جمعیت کلی گاومیش در دنیا ۵/۱ درصد و در کشور ایتالیا (به‌عنوان بزرگ‌ترین پرورش‌دهنده گاومیش جهان) ۴ برابر افزایش داشته است.
دکتر ابوالفضل شیرازی درباره مزایای پرورش گاومیش افزود : از مهم‌ترین مزایای اقتصادی گاومیش در مقایسه با گاو می‌توان به هزینه‌های خوراک و نگهداری کمتر آن نسبت به گاو (حدود ۵۰ درصد کمتر)، سود خالص بیشتر ناشی از فروش شیر گاومیش نسبت به گاو (حدود ۴۰ درصد بیشتر؛ به‌دلیل چربی شیر حدود ۲-۳ برابری آن نسبت به گاو)، ماندگاری بالا در گله و مقاومت نسبت به بیماری‌ها و شرایط اقلیمی سخت اشاره کرد.

وی گفت : این مزیت‌ها موجب شکل‌گیری «گاومیش‌داری صنعتی» به جای «گاومیش‌داری سنتی» در دنیا شده و سبب شده است این حیوان ارزشمند در دنیا به عنوان «دام هزاره سوم» نامیده شود.
دکتر محمدرضا صادقی، رییس پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا نیز درباره پروژه اصلاح نژادی گاومیش در ایران گفت: ایتالیا نخستین کشور دنیا در حوزه اصلاح نژاد گاومیش است و از بهترین گاومیش‌های دنیا برخوردار است. پس از حدود ۴۰ سال که گروه‌های مختلفی به دنبال واردات گاومیش ایتالیایی بودند، پژوهشگاه ابن‌سینا برای نخستین بار در کشور در سال جاری موفق شد تعدادی گاومیش ایتالیایی وارد کند .
مدیر گروه پژوهشی جنین‌شناسی و آندرولوژی پژوهشگاه ابن‌سینا همچنین گفت : در حال حاضر این پژوهشگاه با شناسایی تعدادی از گاومیش‌های داخلی با خصوصیات برتر تولیدی و با استفاده از فناوری تولید آزمایشگاهی جنین با استفاده از تکنیک آخذ سونوگرافیک تخمک (OPU)، گام‌های مؤثری را در مسیر تکثیر گاومیش‌های داخلی با ژنوم برتر برداشته است.
دکتر شیرازی درباره هدف اصلی این پروژه افزود : هدف ما تولید هرچه بیشتر جنین آزمایشگاهی از گاومیش‌های ممتاز وارداتی بوده تا ضمن تکثیر سریع‌تر آنها، در سال‌های آتی نیازی به واردات آن‌ها نباشد.

وی گفت : در این طرح، از هر گاومیش ممتاز ایتالیایی امکان تولید سالانه حدود ۴۰ تا ۵۰ واحد جنین وجود دارد که می‌توان جنین‌های حاصل را به رحم گاومیش‌های بومی کشور انتقال داد و بدین ترتیب، شاهد تولید گوساله گاومیش‌های ممتاز ایتالیایی از گاومیش‌های معمولی داخلی خواهیم بود.
دکتر سارا برجیان بروجنی، پژوهشگر پژوهشگاه ابن‌سینا که در این پروژه با دکتر شیرازی همکاری دارد، نیز با اشاره به شاخص‌های تولیدی گاومیش‌های ایتالیایی و اهمیت این پروژه، گفت: از جمله مهم‌ترین شاخص‌های تولیدی گاومیش‌های ایتالیایی وارداتی می‌توان به تولید شیر بیش از ۳ تن در یک دوره شیرواری و با چربی حدود ۹ درصد، طول دوره شیرواری بیشتر نسبت به گاومیش‌های بومی، اصلاح نقائص کارتیه‌های پستان و از همه مهم‌تر خلق و خوی مناسب گاومیش‌های ایتالیایی که سبب می‌شود این دام‌ها به‌راحتی وارد شیردوشی شده و برخلاف گاومیش‌های بومی، مقاومتی در این زمینه نداشته باشند، اشاره کرد.

وی افزود : به همین دلیل، این پروژه ملی نقش مهمی در رشد و رونق گاومیش‌داری صنعتی در کشور دارد و با حمایت‌های جهاد دانشگاهی می‌تواند زمینه‌ساز خودکفایی کشور در این حوزه باشد.

000
خواندن 42 دفعه


پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی - ابن سینا با هدف دستیابی به دانش فنی در زمینه فناوری‌های نوین زیستی از طریق انجام طرح‌های مطالعاتی و پژوهشی آزمایشگاهی و بالینی، از سال ۱۳۷۷ فعالیت خود را آغاز کرد.

آخرین مطالب بلاگ

دستاوردهای آموزشی

دستاوردهای آموزشی

دستاوردهای آموزشی اخذ موافقت بوردهای تخصصی و هیأت...

دستاوردهای درمانی

دستاوردهای درمانی

دستاوردهای درمانی راه اندازی نخستین کلینیک فوق تخ...

دستاوردهای پژوهشی

دستاوردهای پژوهشی

دستاوردهای پژوهشی ارایه 822 مقاله داخلی و خارجی ا...

تولیدات

تولیدات

دستاوردهای تولیدی تولید موفقیت آمیز انواع آنتی با...

سایر

سایر

سایر دستاوردها 1-احداث پروژه عمرانی مجتمع تحقیقات...

عضویت ها

عضویت ها

عضویت پژوهشگاه در شبکه های تحقیقاتی کشور شبکه سرط...

گالری تصاویر

آمار سایت

ما 25 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نماد الکترونیکی

جستجو