عفونت های ادراری دوران بارداری را جدی بگیرید

عفونت های ادراری دوران بارداری را جدی بگیرید

یک جراح و متخصص زنان و زایمان، نسبت به عفونت ‌های ادراری در دوران بارداری هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فیروزه بلاش، درباره عفونت‌های ادراری در دوران بارداری، گفت: عفونت ادراری شایع‌ ترین عفونت در دوران بارداری است و شیوع آن در خانم‌های باردار حدود 5 تا 6 درصد است و عواملی نظیر نژاد، اینکه بارداری چندم خانم است و همچنین، شرایط اقتصادی و اجتماعی خانم باردار در میزان ابتلا مؤثر است.

وی، شایع‌ترین نوع عفونت ادراری را عفونت باکتریایی دانست و توضیح داد: در نود درصد موارد، عامل عفونت باکتری‌هایی هستند که به‌طور معمول در روده و دستگاه تناسلی وجود دارند و با ما هم‌زیست‌اند. اما در دوران بارداری می‌توانند عفونت‌زا شوند. البته، بارداری‌ به خودی خود باعث پاتوژن‌تر یا بیماری‌زاتر شدن این باکتری‌ها نمی‌شود، بلکه تغییرات ناشی از بارداری در دستگاه ادراری و تناسلی، خانم باردار را نسبت به این عفونت‌ها مستعدتر می‌کند.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا درباره علائم عفونت‌های ادراری در بارداری، گفت: معمولاً این عفونت‌ها بدون علامت‌اند، اما اگر علامت ‌دار شوند، با علائمی مانند سوزش، درد و تکرر ادرار، درد زیر شکم و در مراحل پیشرفته‌تر با تب و لرز و درد در ناحیه کلیه همراه است.

این متخصص زنان و زایمان، درباره عواملی که باعث علامت‌دار شدن و پیشروی عفونت به بخش‌های فوقانی دستگاه ادراری می‌شود، افزود: شایع‌ترین عامل گسترش و حاد شدن عفونت می‌شود، استاز یا باقی ماندن ادرار در مثانه است که در دوران بارداری ممکن است رخ دهد. عامل دیگر، ریفلاکس یا بازگشت ادرار به حالب است. همچنین، بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت می‌توانند خطر بروز این نوع عفونت‌ را افزایش دهد.

بلاش با تأکید بر تشخیص و درمان به‌موقع این عفونت در دوران بارداری، گفت: از آنجا که ممکن است این عفونت بدون علامت باشد، لازم است که در ویزیت اول بارداری آزمایش ادرار برای خانم درخواست شود تا در صورت وجود عفونت درمان لازم انجام شود. خوشبختانه، داروهایی که برای درمان عفونت ادراری در دوران بارداری، به‌ویژه اوایل بارداری، تجویز می‌شود، عارضه‌ای برای سلامت جنین ندارد. همچنین، حتماً پس از اتمام دوره دارو، باید مجدداً آزمایش ادرار انجام شود تا مطمئن شویم که کشت ادرار منفی است.

این متخصص زنان و زایمان، درباره عفونت‌های ادراری حاد و علامت‌دار و همچنین عفونت‌های مکرر در دوران بارداری، افزود: اگر عفونت ادراری منجر به علائمی همچون درد و تب و لرز شود، خانم باردار حتماً باید در بیمارستان بستری شود تا به صورت وریدی آنتی‌بیوتیک‌ لازم را دریافت کند. همچنین، خانم‌های بارداری که دچار عفونت مکرر ادراری می‌شوند، لازم است که تا پایان دوران بارداری آنتی‌بیوتیک با دوز کم دریافت کنند تا عفونت به نواحی فوقانی دستگاه ادراری و کلیه‌ها تسری نیابد.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا، در پایان یادآور شد: خانم‌های باردار باید بدانند که اگر عفونت ادراری در دوران بارداری به‌موقع تشخیص داده و به طور کامل درمان شود، هیچ عارضه‌ای برای بارداری ندارد. اما اگر به‌طور مناسب درمان نشود و عفونت مثانه و کلیه را نیز درگیر کند، می‌تواند عوارضی همچون سقط جنین، پارگی زودرس کیسه آب و زایمان زودرس را در پی داشته باشد. بنابراین، خانم‌های باردار حتماً در ابتدای بارداری باید آزمایش ادرار انجام دهند و در طول بارداری نیز در صورت بروز علائم، حتماً به پزشک مراجعه کنند.

000
خواندن 860 دفعه


پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی - ابن سینا با هدف دستیابی به دانش فنی در زمینه فناوری‌های نوین زیستی از طریق انجام طرح‌های مطالعاتی و پژوهشی آزمایشگاهی و بالینی، از سال ۱۳۷۷ فعالیت خود را آغاز کرد.

آخرین مطالب بلاگ

دستاوردهای آموزشی

دستاوردهای آموزشی

دستاوردهای آموزشی اخذ موافقت بوردهای تخصصی و هیأت...

دستاوردهای درمانی

دستاوردهای درمانی

دستاوردهای درمانی راه اندازی نخستین کلینیک فوق تخ...

دستاوردهای پژوهشی

دستاوردهای پژوهشی

دستاوردهای پژوهشی ارایه 822 مقاله داخلی و خارجی ا...

تولیدات

تولیدات

دستاوردهای تولیدی تولید موفقیت آمیز انواع آنتی با...

سایر

سایر

سایر دستاوردها 1-احداث پروژه عمرانی مجتمع تحقیقات...

عضویت ها

عضویت ها

عضویت پژوهشگاه در شبکه های تحقیقاتی کشور شبکه سرط...

گالری تصاویر

آمار سایت

ما 209 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نماد الکترونیکی

جستجو