دهه‌ فجر گرامیداشت روزهای باشکوه پیروزی انقلاب اسلامی و مجالی برای مرور دستاوردهای ارزشمند کشورمان در مسیر رشد و بالندگی

دهه‌ فجر گرامیداشت روزهای باشکوه پیروزی انقلاب اسلامی و مجالی برای مرور دستاوردهای ارزشمند کشورمان در مسیر رشد و بالندگی

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی - ابن‌سینا، دکتر رامین قهرمان‌زاده، معاون پژوهشی این پژوهشگاه درباره دستاوردهای پژوهشی این مجموعه در سال گذشته گفت: از مهم‌ترین دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه ابن‌سینا می‌توان به تولد اولین گوساله گاومیش با نام «یاقوت» با فناوری تولید آزمایشگاهی جنین دام‌های سنگین مزرعه‌ای اشاره کرد. در این طرح، حدود ۴۰ رأس گاومیش ایتالیایی خریداری شد. به روش سونوگرافیک تخمک‌های آنها استحصال و در شرایط آزمایشگاهی تلقیح شد و به گیرنده انتقال داده شد. در سال گذشته، یاقوت که نخستین گوساله حاصل از این فناوری در کشور است، متولد شد که نویدبخش افزایش سرعت تکثیر گاومیش‌های با نژاد برتر است.

وی افزود: تکثیر و پرورش گاومیش‌های دارای نژاد ممتاز در مسأله امنیت غذایی کشور حائز اهمیت است. چرا که شیر گاومیش به خاطر کیفیت و میزان پروتئین و چربی، در صنایع غذایی مانند بستنی سازی و تولید پنیر پیتزا کاربرد گسترده دارد همچنین با توجه به مقاومت بالای این دام و کم هزینه بودن جیره غذایی آن نسبت به جیره غذایی گاو، پرورش این دام در خودکفایی صنایع دامی و غذایی کشور جایگاهی ویژه دارد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه ابن‌سینا با اشاره به دیگر دستاورد پژوهشی این پژوهشگاه بیان کرد: دسترسی به دانش فنی زخم پوش پودری آلترازیل از دیگر دستاوردهای پژوهشی این مجموعه است. این زخم پوش پرمصرف در انحصار یک شرکت آمریکایی قرار دارد که در سال های گذشته بسیار کمیاب شد و قیمت آن به شدت افزایش پیدا کرد. محققان این پژوهشگاه با بررسی و آنالیز این محصول موفق به تولید آزمایشگاهی این محصول شده‌اند و پس از بررسی‌های فیزیکی، شیمیایی و زیستی آن مشخص شد که نمونه‌ی تولیدی کاملاً مشابه نمونه خارجی است و این مرکز در حال گذراندن مراحل اخذ مجوزهای مربوطه به منظور تولید این نوع زخم‌پوش است.

دکتر قهرمان‌زاده در پایان به حضور پژوهشگران پژوهشگاه ابن‌سینا در جمع پژوهشگران برگزیده کشور اشاره کرد و گفت: همچنین در سال گذشته، دکتر محمود جدی تهرانی، عضو هیئت علمی و مدیر گروه پژوهشی هیبریدومای پژوهشگاه ابن‌سینا از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان پژوهشگر برتر برگزیده شدند که نشان‌دهنده جایگاه ممتاز محققان این مجموعه در عرصه‌ی پژوهش و فناوری کشور است.

000
خواندن 23 دفعه


پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی - ابن سینا با هدف دستیابی به دانش فنی در زمینه فناوری‌های نوین زیستی از طریق انجام طرح‌های مطالعاتی و پژوهشی آزمایشگاهی و بالینی، از سال ۱۳۷۷ فعالیت خود را آغاز کرد.

آخرین مطالب بلاگ

دستاوردهای آموزشی

دستاوردهای آموزشی

دستاوردهای آموزشی اخذ موافقت بوردهای تخصصی و هیأت...

دستاوردهای درمانی

دستاوردهای درمانی

دستاوردهای درمانی راه اندازی نخستین کلینیک فوق تخ...

دستاوردهای پژوهشی

دستاوردهای پژوهشی

دستاوردهای پژوهشی ارایه 822 مقاله داخلی و خارجی ا...

تولیدات

تولیدات

دستاوردهای تولیدی تولید موفقیت آمیز انواع آنتی با...

سایر

سایر

سایر دستاوردها 1-احداث پروژه عمرانی مجتمع تحقیقات...

عضویت ها

عضویت ها

عضویت پژوهشگاه در شبکه های تحقیقاتی کشور شبکه سرط...

گالری تصاویر

آمار سایت

ما 536 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نماد الکترونیکی

جستجو