مصرف دخانیات چگونه قدرت باروری را کاهش می‌دهد؟

مصرف دخانیات چگونه قدرت باروری را کاهش می‌دهد؟

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا درباره آثار مصرف دخانیات بر کاهش قدرت باروری در زنان و مردان توضیح داد.

دکتر افسانه شه‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه ۱۵ درصد جمعیت مشکل باروری دارند، گفت: یکی از علل موثر در ناباروری علل محیطی است که از عوامل محیطی مهمی که تاثیر مخربی برای زوجین دارد، مصرف دخانیات است. نیکوتین سیگار به دلیل تولید رادیکال‌های سمی سبب افزایش سطح اکسیداتیو استرس‌ها می‌شود که این ماده بر اسپرم و تخمک اثرات مضر دارد.

وی افزود: متابولیسم‌های نیکوتین بر DNA و میتوکندری اثرگذار است و می‌تواند محتوای ژنتیک اسپرم و تخمک را تغییر دهد؛ در نتیجه هم می‌تواند مانع از باروری یا بروز مشکلات حین بارداری از جمله سقط شود.

او تاکید کرد: دیده شده مردانی که روزانه بیش از ۱۰ نخ سیگار مصرف می‌کنند ممکن است غلظت اسپرم‌شان کاهش یابد یا اشکال طبیعی اسپرم آنها دچار مشکل شود. در خانم‌های مصرف کننده سیگار نیز کیفیت تخمک کاهش می‌یابد و احتمال کاهش ذخیره تخمدان یا بروز یائسگی زودرس هم وجود دارد.

این متخصص زنان و زایمان، ‌ اظهار کرد: دخانیات به دلیل کاهش اکسیژن خون و انقباض عروقی که در لانه‌گزینی جنین نقش دارند، می‌تواند سبب اختلال در این زمینه و حتی باعث سقط شود. افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند و قرار است درمان IVF بگیرند باید بدانند احتمال اینکه درمان ناموفق باشد، زیاد است.

او درباره زوجینی که تنها یکی از آنها سیگاری است، ‌ توضیح داد: بروز مشکلات باروری در این دسته از افراد هم دیده می‌شود و دود سیگار بر سلامت فرد دوم که سیگاری نیست هم اثرگذار است.

دکتر افسانه شه‌بخش با بیان اینکه یکی از عوارض مصرف سیگار کاهش رشد جنین در دوره بارداری است، تصریح کرد: سیگار می‌تواند نقایص تولدی از جمله اختلالات قلب جنین ایجاد کند. پس توصیه ما این است که خانم‌های سیگاری حداقل سه ماه قبل از بارداری مصرف سیگار را کاهش دهند و اگر زوجی قرار است اقدام به بارداری کنند حداقل از یک ماه قبل مصرف سیگار و قلیان را قطع کنند.

000
خواندن 110 دفعه


پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی - ابن سینا با هدف دستیابی به دانش فنی در زمینه فناوری‌های نوین زیستی از طریق انجام طرح‌های مطالعاتی و پژوهشی آزمایشگاهی و بالینی، از سال ۱۳۷۷ فعالیت خود را آغاز کرد.

آخرین مطالب بلاگ

دستاوردهای آموزشی

دستاوردهای آموزشی

دستاوردهای آموزشی اخذ موافقت بوردهای تخصصی و هیأت...

دستاوردهای درمانی

دستاوردهای درمانی

دستاوردهای درمانی راه اندازی نخستین کلینیک فوق تخ...

دستاوردهای پژوهشی

دستاوردهای پژوهشی

دستاوردهای پژوهشی ارایه 822 مقاله داخلی و خارجی ا...

تولیدات

تولیدات

دستاوردهای تولیدی تولید موفقیت آمیز انواع آنتی با...

سایر

سایر

سایر دستاوردها 1-احداث پروژه عمرانی مجتمع تحقیقات...

عضویت ها

عضویت ها

عضویت پژوهشگاه در شبکه های تحقیقاتی کشور شبکه سرط...

گالری تصاویر

آمار سایت

ما 150 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نماد الکترونیکی

جستجو