لزوم غربالگری‌های سالیانه پاپ‌اسمیر در زنان

لزوم غربالگری‌های سالیانه پاپ‌اسمیر در زنان

یک متخصص زنان ضمن تشریح چگونگی شناسایی عفونت‌ها در زنان، گفت: یکی از انواع مهم عفونت‌ها نوع ویروس آن است که با نام ویروس HPV شناخته می‌شود که می‌تواند منجربه سرطان دهانه رحم شود.

دکتر عاطفه گرگین در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: عفونت‌ها معمولا در خانم‌های متاهل بیشتر مطرح است و نیاز به پیگیری دارد. گاهی نیز ممکن است این عفونت‌ها در دختران نیز مشاهده شود اما درصد این موضوع چندان بالا نیست.

وی درباره علائم بروز عفونت‌ها، اظهار کرد: شایع‌ترین علامت ترشحات است که بر اساس نوع عفونت، رنگ و ماهیت متفاوتی دارد البته گاهی که مریض چند نوع عفونت را باهم داشته باشد ممکن است شباهتی در ترشحات مشاهده شود. پس از مشاهده علائم و هنگام مراجعه به پزشک ابتدا معاینات مخصوص انجام می‌شود تا متوجه شویم آیا بیمار دچار زخم در دهانه رحم نیز شده است یا خیر؛ درصورت وجود زخم توصیه اکید ما انجام پاپ‌اسمیر است که با روئیت نتیجه آن درمان دارویی متناسب با نوع عفونت انجام می‌شود.

عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، ادامه داد: عفونت‌ها شامل عفونت‌های قارچی، باکتریال، ویروسی هستند. برای عفونت‌های قارچی معمولا درمان‌های دارویی به صورت خوراکی و موضعی در نظر گرفته می‌شود؛ در افراد دارای نقص سیستم ایمنی، کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند و مصرف کنندگان داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن ریسک عفونت‌های قارچی بالاتر است. این عفونت خطرناک نیست اما به دلیل سوزش و خارش و ایجاد التهاب در ناحیه خارجی بیمار را اذیت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه برخی عفونت‌ها به واسطه باکتری تریکومونا ایجاد می‌شود، اظهار کرد: این باکتری هم می‌تواند سبب سوزش در حین ادرار و ترشحات شود که لازم است درمانهای لازم صورت گیرد. برخی عفونت‌ها نیز سبب درگیری دهانه رحم می‌شوند مانند عفونت‌هایی که اصطلاحا با نام سوزاک شناخته می‌شوند که اهمیت بیشتری دارند و لازم است خانم و آقا حتما درمان شوند.

وی با اشاره به دسته دیگر عفونت‌ها، تصریح کرد: عفونت‌هایی مانند HPV و ویروس زگیل تناسلی در این گروه قرار می‌گیرند. در ویروس زگیل تناسلی که عمده‌ترین راه انتقال آن از طریق تماس جنسی است، ضایعاتی کوچک در پوست ایجاد می‌شود و درمان هم به شکل خوراکی و هم دارویی انجام می‌شود. عمده‌ترین ویروسی که می‌تواند برای مریض خطر ایجاد کند ویروس HPV است که روی دهانه رحم با تست پاپ اسمیر و... شناسایی می‌شود و مبتلایان به HPV ممکن است به نوع کم خطر یا پرخطر بیماری مبتلا باشند.

گرگین ادامه داد: نوع پرخطر HPV ریسک سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهند و در خانم‌هایی که دچار زخم دهانه رحم هستند و یا روابط محافظت نشده دارند، بهتر است بررسی‌های بالینی انجام دهند و در صورت احراز وضعیت پرخطر بیماری اقداماتی نظیر کلپوسکپی نیز انجام دهند. ویروس HPV درمان ندارد ولی انجام واکسیناسیون در سنین نوجوانی برای دختران و پسران توصیه می‌شود. خانم‌های مبتلا به ویروس هم می توانند واکسن را تزریق کنند اما مهم‌ترین توصیه، تزریق واکسن پیش از اولین تماس جنسی است.

وی با تاکید بر تقش غربالگری در تشخیص زودرس سرطان دهانه رحم، تصریح کرد: انجام تست پاپ‌اسمیر نقش بسزایی در تشخیص سرطان دهانه رحم دارد. در صورتی که تا ۳ سال غربالگری سالیانه نرمال باشد، پس از آن می‌توانند سه سال یکبار غربالگری را انجام دهند.

وی درباره بروز عفونت‌ها در دختران، گفت: انتقال زگیل تناسلی از طریق استخر یا سطوح هنوز به اثبات نرسیده است. در مورد سایر عفونت‌ها نیز ممکن است لباس‌های تنگ و چسبان عاملی برای عفونت در دختران باشد.

وی در پاسخ به این سوال که برای درمان خانگی عفونت کدام روش‌ها بی‌خطر است؟، بیان کرد: خانم‌ها به شرط آنکه بیماری تیرویید نداشته باشند می‌توانند از آب و بتادین رقیق شده به صورت هفته‌ای یک یا دوبار استفاده کنند، سایر روش‌ها علمی نیست و توصیه نمی‌شود.

000
خواندن 610 دفعه


پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی - ابن سینا با هدف دستیابی به دانش فنی در زمینه فناوری‌های نوین زیستی از طریق انجام طرح‌های مطالعاتی و پژوهشی آزمایشگاهی و بالینی، از سال ۱۳۷۷ فعالیت خود را آغاز کرد.

آخرین مطالب بلاگ

دستاوردهای آموزشی

دستاوردهای آموزشی

دستاوردهای آموزشی اخذ موافقت بوردهای تخصصی و هیأت...

دستاوردهای درمانی

دستاوردهای درمانی

دستاوردهای درمانی راه اندازی نخستین کلینیک فوق تخ...

دستاوردهای پژوهشی

دستاوردهای پژوهشی

دستاوردهای پژوهشی ارایه 822 مقاله داخلی و خارجی ا...

تولیدات

تولیدات

دستاوردهای تولیدی تولید موفقیت آمیز انواع آنتی با...

سایر

سایر

سایر دستاوردها 1-احداث پروژه عمرانی مجتمع تحقیقات...

عضویت ها

عضویت ها

عضویت پژوهشگاه در شبکه های تحقیقاتی کشور شبکه سرط...

گالری تصاویر

آمار سایت

ما 136 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نماد الکترونیکی

جستجو