گروه تکنولوژی نوترکیب

گروه پژوهشی تکنولوژی نوترکیب

تكنولوژی نوتركیب DNA یا Recombinant DNA Technology مجموعه‌ای از تكنیك‌های مرتبط با DNA است كه با وارد شدن به عرصة دانش بیولوژی در اوایل دهة ۱۹۷۰ میلادی، انقلابی در تحقیقات علوم پایه زیستی و نیز بیوتكنولوژی به وجود آورده است. تكنیك همانند سازی ژن یا Gene Cloning هستة مركزی تكنولوژی نوتركیب DNA را تشكیل می‌دهد كه با استفاده از آن می‌توان یك ژن بیگانه را در یك سلول زنده كپی و تكثیر كرد و سپس با بیان آن، پروتئین مرتبط با آن ژن را كه اصطلاحاً، پروتئین نوتركیب (Recombinant Protein) نامیده می‌شود، در مقادیر زیاد تولید كرد.

امروزه، اهمیت كاربردی تكنولوژی نوتركیب در زمینة ساخت دارو و واكسن، درمان و تشخیص بیماری‌ها و نیز بهبود كمی و كیفی محصولات كشاورزی و غذایی بیش از پیش آشكار شده است. بر این اساس، اغلب كشورهای جهان برای گسترش و پیشرفت فعالیت‌های آموزشی و كاربردی خود در این زمینه برنامه‌‌ریزی و سیاست‌گذاری كرده‌اند. در كشور نیز از نزدیك به یك دهه پیش، برنامه‌هایی مدون تهیه و اجرا شده است كه هم‌اكنون شاهد به بارنشستن برخی از آن‌ها هستیم. هدف اصلی گروه نوتركیب پژوهشكده نانوبیوتكنولوژی پژوهشگاه ابن‌سینا، ارتقاء جایگاه این تكنولوژی نوین در كشور است.

 

محور فعالیت‌ گروه پژوهشی تكنولوژی نوتركیب

  • انجام تحقيقات پايه‌ايي و كاربردي در زمينه شناسايي و يا ساخت ماركرهاي بيولوژيكي و بیومولکول‌ها

 

اعضاء هیات علمی گروه پژوهشی تکنولوژی نوترکیب

کارشناس:

  • سمیه نجف‌زاده
000


پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی - ابن سینا با هدف دستیابی به دانش فنی در زمینه فناوری‌های نوین زیستی از طریق انجام طرح‌های مطالعاتی و پژوهشی آزمایشگاهی و بالینی، از سال ۱۳۷۷ فعالیت خود را آغاز کرد.

آخرین مطالب بلاگ

عضویت ها

عضویت ها

در رابطه با نحوه ی تشکیل انواع شرکت و همچنین نحوه...

دستاوردهای آموزشی

دستاوردهای آموزشی

انون،شرکت های تجاری را تحت نظم به خصوصی قرار داده...

دستاوردهای درمانی

دستاوردهای درمانی

ورشکستگی،تصفیه و مرور زمان نحوه تقسیم سود و زیان...

دستاوردهای فرهنگی

دستاوردهای فرهنگی

در این نوع شرکت ها مسئولیت بعضی از شرکا محدود به س...

دستاوردهای پژوهشی

دستاوردهای پژوهشی

شرکت های تجاری، اجتماع دو یا چند شخص حقیقی یا حقوق...

تولیدات

تولیدات

در انتها خاطر نشان می شویم،ثبت شرکت فکر برتر،به لح...

گالری تصاویر